Deneyim Raporu: SRX30 YACHTLINE – Hırvatistan / Baltık Denizi

Seyahat Bilgileri

  • Tekne Modeli: SRX30 YACHTLINE
  • Motor: Volvo Penta D3-220 DPS / Dizel
  • Seyir Bölgesi: Hırvatistan / Baltık Denizi
  • Tecrübe: Deneyimli
  • Mürettebat: 4 kişi

Yeni Tekne

İlkbaharda Öchsner-boote GmbH & Co. KG şirketinden yeni teknemiz olan SRX30 YACHTLINE’ı aldık. Zaten bir Öchsner teknemiz olduğu için ne bekleyeceğimizi biliyorduk. Brifing çok detaylı ve eğlenceli geçti. Zaman adeta uçup gitti.

Hemen ardından teknemiz Neckar’da Neptün ve deniz Kızları adını koyduk. Bize her şeyin en iyisini dileyerek uğurladılar. İlk büyük gezi bizi Whitsun’da Rügen civarında Baltık Denizi’ne götürdü. Vinç tekneyi suya sorunsuz indirdi.

Tekneye hızla yerleştik. Herkes yeni normal yerini buldu. Kokpitte 4 kişi ile yemek yemek karmaşık değil, gayet rahattı. Yemek pişirmek için kokpitteki buzdolabı bölmesinin üzerine küçük bir masa yaptım. Burada “daha kokulu” yiyecekleri pişiriyoruz. Alt katta mutfakta makarna, pilav vb. tarz yiyecekleri pişiriyoruz. Açık havada yemekse harika bir deneyim.

Baltık Denizi’nde Pentekost

Pentekost’un ilk haftasında koydaydık. Birçok fairway ve hız sınırı nedeniyle, çoğu zaman yavaş sürdük ve yaklaşık 10 km / s’de doğanın tadını çıkardık. Güneş lekelerini ilk kez test ettik ve hemen orada uykuya daldık. Sadece daha uzun mesafeler için hızlı gittik. İkinci hafta Sassnitz’deydik. Burada yakıt doldurmak istedik ve bizim için tamamen bilinmeyen normal yakıt fiyatına ek olarak küçük bir servis ücreti ödemek zorunda kaldık. Her halükarda, Rügen’de çok fazla benzin istasyonu olmadığı için dizel kullanmaktan mutluyduk.

Veriler hakkında: Baltık Denizi’nde 40,5 saat sürdük ve 205L dizel kullandık. Bu, ortalama 5L / s yapar.

Image
Image
Image
Image

Sassnitz’den dönüş yolunda biraz sorunlu suyla karşılaştık. Mürettebat, 1.5 ila 2 m yüksekliğindeki dalgalara tutunmak zorunda kaldı. Ancak tekne için sorun değildi. Buzdolabı, mutfak dolapları ve kapılar kapalı kaldı. Maalesef burada kimse fotoğraf çekmedi.

Hırvatistan’da Yaz Tatili

Karavanla yolculuk sakin ve rahatlatıcıydı. 6,7 ton brüt araç ağırlığına çıkardığımız Ford Ranger’ımız vardı. Böylece arabayı bagajla ağzına kadar yükleyebildik. Ayrılmadan önce tekrar bir şirkete gittim ve takımı tarttım. Burada doğrulandı, her şey tamamen yasal.

Biograd na Moru

Hırvatistan’dan sonra geceleme yapmadan, trafik sıkışıklığı ve arıza olmadan Biograd na Moru’ya gittik. Marinadaki vinçler sorunsuz ve hızlı bir şekilde profesyonelce ilerledi. Tekne zaten sudaydı. Tank boş olduğu kadar iyi olduğu için doldurmak ve arkadaşımızla tanışmak günün ilk hedefiydi. Kiralık teknelerin hepsi Cuma günleri benzin istasyonuna gitmek istedikten sonra, iki benzin istasyonundan biraz daha hızlı varmak için Murter adasına hızla hareket ettik. Taktiğimiz işe yaradı. Yaklaşık 320L dizel ile Otok İst’e başladık ve ilk 5 gün hiçbir limana gitmedik.

Image
Image
Image
Image

Rab

2. hafta Rab adasındaki arkadaşlarımızı ziyaret ettik ve yolda kısa sohbet ettiğimiz bir başka harika SRX30 YACHTLINE  ile tanıştık.

Rab’de her akşam farklı bir lokantaya demirledik. Cres, Krk ve Goli Otok’a döndükten sonra, yüzmek için de sakin birkaç gün geçirdik. Daha sonra bir sonraki hedefimize doğru yola çıktık. Rab’den sonra Havar’da mola verdik. Orada dünyanın 16. en büyük özel yatını gördük. Hvar’ın dışında bir gece kaldığımız küçük bir liman vardı.

Trogir

Böylece sabah güneşin doğuşuyla başladık. Deniz sakin ve huzurluydu. Hedefimiz Trogir’di. Kahvaltı yapmadan seyre başladığımızdan, gezinti tekneleri gelmeden mavi lagüne demirledik ve kahvaltımızın tadını çıkardık. Trogir’de ana rıhtım duvarının karşısına demirledik. Fırtına burada da vurduktan sonra Marina şehrine hareket etmeye karar verdik. Gürültülü ama güvenli bir gece bizi bekliyordu. Ertesi gün Biograd’a doğru yola çıktık ve Tribunj’da başka bir mola verdik. Orada yine bir SRX30 –Yachtline  ile karşılaştık. Zirje’ye  bir gece daha gitmeye karar verdik. Tatil günleri sona erdiğinde, Biograd’a doğru yola koyulduk. Üç hafta o kadar çabuk geçti ki su kayağına bile gidemedik. Büyük dalgalarda bile sorun yoktu.

Hırvatistan’da 834 litre ile 67,1 saat yol yaptık, bu da ortalama 12,4 L / saat tüketimle sonuçlandı. Kat ettiğiniz mesafelerin Baltık Denizi’nden önemli ölçüde daha yüksek olduğunu açıkça görebilirsiniz. Biograd’daki vinçle teknemiz karaya hızlı ve olaysız alındı.

Image
Image
Image
Image

SRX30 YACHTLINE 4 kişi için mükemmel boyutlu bir tekne. Çocuklar bile tatilin bir tatil evi ve yatak ile olduğundan daha az stresli olduğunu söylediler. Dingy altın değerinde. Motoru çalıştırın, içeri girin ve bir sonraki restorana gidin, lezzetli bir yemek yiyin ve tekneye geri dönün. Gün içinde bir limanın önüne bir “adam” bırakın ve onu alışverişe gönderin ve bu arada kendinizi SRX30 -Yachtline ile denizde sürükleyin. Sadece koylarda bir kır yürüyüşüne çıkın veya bölgeyi keşfedin. Hızlı ve kullanımı kolaydır ve kesinlikle tavsiye edilir. Pruva üzerindeki yatma alanı, planya yapılırken bile kullanılır. Büyük yüzme platformu çocuklar için idealdir. Tekneye sürekli su sıçramadan atlayabilirsiniz. Sonuçta harika bir tekne.

Şimdi teknemiz kışlık depoda ve tekrar denize açılmak için sabırsızlanıyoruz. Bir sonraki tatiller çoktan planlandı.

En iyi dileklerimle

Aile S.