Deneyim Raporu: SRX30 YACHTLINE – Hırvatistan Gezisi

Seyahat Bilgileri

  • Tekne Modeli: SRX30 YACHTLINE
  • Motor: Volvo Penta V6-280 DPS
  • Seyir Bölgesi: Hırvatistan
  • Mürettebat: 4 kişi
  • Deneyim: Yeni başlayanlar

Ağustos’taki heyecanlı yolculuğumuz, bu yılın Nisan ayında teslim aldığımız SRX30 YACHTLINE ile başladı. Haziran ayında Main’de yaptığımız 1 haftalık test turumuzla Hırvatistan’daki yaz tatilimize yola çıktık.

Image

Teknede geceleme.

Image
Image

Image

Stinica

Feribot ile geçiş  – Rab Lopar Adası – Rab Adası

San Marino Kamp Alanından

Rab’a varış

Yolculuk bizim için tek parça halinde çok uzun olduğu için tekneyi bir gece için dinlenme alanında uyumak için kullandık. Bu, vapura giden yolun geri kalanına rahat bir şekilde yaklaşmamızı sağladı.

Sorunsuz bir feribot geçişi sayesinde nihayet Rab Adası’na vardık. Rezervasyonumuz olmamasına rağmen, hemen Lopar marinasında bir yer tahsis edildi ve tekne aynı gün vinç ile suya indirildi. Sonunda önümüzdeki üç hafta boyunca yüzen evimize taşınmamıza izin verildiği için çok rahatladık ve mutlu olduk.

İlk gecelerimizi Lopar ve çevresinde geçirdik. Tekneyi yiyecek ve su  ile yeterince donattıktan sonra kişisel maceramıza başladık. İlk başta bunun tuhaf olduğunu kabul etmeliyiz, çünkü sadece yola çıkıp akşam nereye gideceğimizi bilmiyorduk.

Obrovac

Turumuz anakara boyunca Obrovac’a doğru başladı. Bu küçük yer daha önce Lopar’dan gelen diğer konuklar tarafından bize tavsiye edilmişti. Mesafe bizim için bir gün için çok uzaktı, bu yüzden Novigrad’da bir gece kaldık. Ertesi gün devam ettik. Obrovac’ta çok alçak bir köprüden geçmek zorunda olduğunuz için, ayarlanabilir tavanımız “altın” değerindeydi.

Image

Image

Image

Image

Vlasici – Pag Adası

Kanyonun çevresindeki doğa kesinlikle büyüleyiciydi ve şelaleden atlamak gerçek bir deneyimdi. Sonra geceyi Pag adasındaki Vlasici’de pitoresk bir koyda geçirdik. Bitişikteki restoranı şiddetle tavsiye edebiliriz. Ertesi gün iyice dinlenmiş bir şekilde Zadar’a gittik.

Image

e)Image

Bir başka SRX30 YACHTLINE ile görüştük!

Image

Image

Zadar

Burada yakıt ikmali yaptık ve ardından eski şehri keşfettik. Eski binalar ve küçük sokaklar çok etkileyici. Akşamları ise şehir canlanıyor ve sokaklar dünyanın her yerinden sanatçı ve ziyaretçilerle dolup taşıyor.

Image

Image
Image

Image

Pasman Adası

İki çocukla seyahat ettiğimizden, çocuklarımızı mutlu etmek için yıkanmak bizim için çok önemliydi. Çok korunaklı ve aynı zamanda güzel bir koy olan Sv. Pasman Adası’ndayız. Burada ilk kez bir şamandıraya demirledik ve geceyi burada geçirdik. Sonra buzdolaplarımızın yeniden doldurulması gerektiğinden ACI Marina’da Pirovac’a geldik.

Image

Image

Image

Image

Zirje Adası

Kakan Adası’ndaki Potkucina Koyu’nda bir gün daha yüzdükten sonra ana hedefimiz olan Krka şelalelerine ulaştık. Sizi milli parka götürecek bir tekneye geçmek için SRX30 YACHTLINE’I Skradin yat limanına götürebilirsiniz. Bu doğal manzara hepimizi heyecanlandırdı ve şelalelerin altında serinlemek kaçınılmazdı. Geceyi Skradin’de geçirmek istemediğimiz için akşam Vodice’de kalmak için ACI Marina’ya gittik. Burada ayrıca Kornati takımadaları için biletimizi aldık; çünkü ertesi gün Zirje adasındaki Stupica koyunda yüzmek için mola vermek istedik.

Image

Image

Image

Image
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Rab Adası

Dönüş yolculuğumuzdan önce, ünlü denizaltı sığınakları ve ucu sudan çıkıntı yapan batık bir İtalyan yük gemisi hakkında bilgi aldık. Dugi Otok adasındaki Luka Soliscica koyunda geçirdiğimiz son gecenin ardından Rab’a geri döndük ve son günlerimizi Lopar Marina’da en sevdiğimiz koylara günübirlik gezilerle geçirdik. Eski Rab kentinde bir akşam da bir zorunluluktu.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Image
Image

Image

Image
Image

Image

Almanya’ya varış

Neredeyse dört haftalık güzel hava, turkuaz mavisi su ve sayısız deneyimin ardından eve dönüş son derece zordu. Slovenya sınırına giderken saatlerce trafikte kaldığımız için eve giderken teknede fazladan bir gece de geçirdik. 4 kişilik bir aile olarak, geniş konfor alanıyla SRX30 YACHTLINE’da yeterince yerimiz vardı ve tatilimizin tadını fazlasıyla çıkarabildik. Kesinlikle Hırvatistan’da tekrar gerçekleşecek olan bir sonraki tatilimizi şimdiden dört gözle bekliyoruz.

Unutulmaz günler için sevgili Öchsner ailesine teşekkür ederiz!

H. ailesi