Deneyim Raporu: SRX30 YACHTLINE – Hırvatistan

Seyahat Bilgileri

  • Tekne Modeli: SRX30 YACHTLINE
  • Motor: Volvo Penta V6 280 DPS
  • Seyir Bölgesi: Hırvatistan
  • Mürettebat: 2 yetişkin, 2 çocuk, 1 köpek
  • Deneyim: Tecrübeli
Image

2019 yazında “Daydream” ile Seyahat Raporu

2019 yazında Daydream ismini verdiğimiz SRX30 YACHTLINE ile 4 haftalık Hırvatistan tatilimize başladık. Kaptan Klaus, Smutje Silvana, iki denizci Katinka ve Antonia ve tekne köpeğimiz Cookie ile birlikte yola koyulduk.

Mönchengladbach ekibiyle yola çıktık ve Avusturya’da bir gecelik konaklama ile rahat bir yolculuktan sonra Hırvatistan’daki ACI Marina Opatija’ya vardık. Orada teknemiz vinçle suya indirildi ve kayıt işlemlerini tamamlamak ve yakıt ikmali için şehir limanına gittik. Artık yolculuğumuz için her şey hazırdı.

Koşuşturma, karmaşa ve kitle turizminden uzakta, harika turkuaz sularda demirlenmiş ve yıkanmış küçük pastoral koyları geçtik. Gece konaklamalar için de kullandığımız sayısız koydan birinde tek biz vardık.

Image

Image

Image

Image

Velebitski Kanalı’ndan geçerken, korkunç Bora bizi şaşırttı, biz de küçük Karlobag kasabasına “kaçtık” ve kasabanın içinden geçerek zamanı orada geçirdik. Daha sonra lezzetli peyniriyle tanınan Pag adasına gittik. Bu şirin barları mutlaka denemelisiniz.

Image

Mali Losinj, Ilovik, Olib, Maun ve Molat adalarında daha fazla durduktan sonra, ıssız bir koya demirledik ve gece boyunca şiddetli bir fırtına yaşadık. O dönemde geleneksel bir halk festivalinin kutlandığı sakin Veli İz kasabasında konaklamamız özellikle güzeldi. Yolculuğumuz Muline ve Zadar adasında Ugljan’da duraklarla devam etti. Tarihi eski kenti ile bu şehir kesinlikle görülmeye değer. Bu büyük şehirde kapsamlı bir alışveriş turunun ardından, eşsiz doğa rezervi olan Kornati’den geçtik. Uçurumları ve çıplak ada grupları ile kayalık peyzaj manzarası bizim için tatilin en önemli anıydı.

Sonra bir sonraki varış noktamız, bir taksi teknesiyle nefes kesici şelalelere sahip başka bir doğa koruma alanına gidebileceğiniz ACI Marina Skradin oldu. Bu marinaya giderken, “ilk seferinde” olan başka bir SRX 30 YACHTLINE ile karşılaştık.

Image

Image

Image

En zorlu geceyi Murter adasında ıssız bir koyda yaşadık. Birkaç dakika içinde tamamen beklenmedik bir şekilde şiddetli bir fırtına çıktı ve bizi üç saat meşgul etti. Güvenli tarafta olmak için hepimiz can yeleklerimizi giydik. Bu zorluklara rağmen geceyi insanlara veya teknelere zarar vermeden atlatmayı başardık.

Önümüzdeki birkaç gün içinde, aniden bir yunus gurubu teknemize çok yakın bir şekilde bir süre bize eşlik ettiğinden dolayı büyük bir zevk aldık. Muhteşem bir manzara!

Son olarak, Rovinj’deki tamamen pahalı ama yine de güzel olan marinamız oldu. Birçok küçük sokağı ve sevimli restoranlarının yanı sıra pitoresk şehir limanı ile eski şehri uzun süre hatırlayacağız.

Image

Image

Image

Image

Hırvatistan’da 25 güneşli ve hareketli tatil gününün ardından Opatija’da “Daydream” sudan çıkarıldı ve büyük bir özen ve profesyonellikle temizlendi. Artık eve yolculuğumuz başlayabilir!

Hırvatistan, her tekne tutkunu için kesinlikle bir zorunluluktur! Bir bölgenin çeşitliliğini ve misafirperver insanlarını takdir edenler, bu büyüleyici bölgeye yapılacak bir geziyi kaçırmamalı.

SRX 30 YACHTLINE ile bir sonraki tatilimizi şimdiden dört gözle bekliyoruz.