Deneyim Raporu: 29 YACHTLINE Ren / Hollanda

Seyahat Bilgileri

  • Tekne: 29 YACHTLINE
  • Motor: Volvo Penta 280 HP
  • Yelken Bölgesi: Ren / Hollanda
  • Mürettebat: 2 kişi
  • Tekne deneyimi: Gelişmiş

19 Mayıs 2019 Pazar

Saat 11: 00’de Ren Nehri üzerinde 442. km’de Motor Yacht Club Worms’tan ayrılıyoruz. Hafif bulutlu ve 17 °. Eicher See ve Oppenheim benzin istasyonunda mola verdikten sonra saat 17: 00’de Rüdesheimer Yacht Club’a ulaşıyoruz.

Kulüp gemisine gidiyoruz, oraya kayıt oluyoruz, bisiklet alıyoruz ve akşam yemeği için teknemize gidiyoruz. Öğle yemeğinden sonra tekrar Drosselgasse’deki Rüdesheim’a yürüyoruz ve geri dönüyoruz. Tekneye döndüğümüzde akşamın rahatça bitmesini izledik.

20 Mayıs 2019 Pazartesi

Hava bulutlu ve dışarısı 13 °, ancak teknede 22 °. Rahat bir kahvaltının ardından, ara verme zamanı. Hava pek iyi görünmüyor ve Assmannshausen’den itibaren ara sıra pistte yağmur yağmaya başlıyor.

Lahn’da 585.7 km’de küçük marinaya gidiyoruz Verbandsverein Marine-Verein Gießen eV Bu, şehre de yakın, oldukça cennet gibi küçük bir liman. Maalesef sürekli yağmur günün sırası ve bu yüzden devam ediyoruz.

Kavşağı Moselle ve Alman köşesine geçiyoruz ve Oberwinter yat limanına gidiyoruz. Giydikten sonra alışveriş için Edeka’ya gidiyoruz. Kuru etli mercimek yahnisi ve dana sosisi var. Hava çok güzel olmadığı için bugün daha sonra ranzaya gitmeden önce rahat bir akşam TV izleyerek geçireceğiz.

21 Mayıs 2019 Salı

Bugün sabah 9: 00’da kalkıyoruz ve hava 12 derece olmasına rağmen yağmur yağıyor. Keyifli bir kahvemiz var ve biraz tembellik ediyoruz.

Yağmur biraz azaldı ve Verbandsverein Club für Wassersport Porz eV 1926 liman tesisine gittik. Bir kez daha dostça bir karşılama aldık.

Demirledikten sonra kendimizi rahat ettiriyoruz ve saat 17: 00’de arkadaşlarımız Uwe ve Frank’i ziyaret ediyoruz. Bir içki içerek biraz sohbet ettikten sonra akşam 19:00 gibi Landhaus Zöndorf’ta akşam yemeği yiyoruz.

Yağmur durduğu için oraya yürüyoruz – güzel bir bisiklet yolu ya da su üzerinde bir patika. Kır evinde yemek çok iyiydi. Saat 22.00 civarında geri yürüyoruz ve arkadaşlarımıza veda ediyoruz.

22 Mayıs 2019 Çarşamba

Bugün Ralf’in doğum günü. Sabah 8: 25’te ara verme vaktimiz gelmeden sakin bir kahve içiyoruz. Düsseldorf’u ERGO kulesi ile geçip öğleden sonra Wesel yat kulübüne varıyoruz.

Teknemizi emniyete aldıktan sonra dinlenip Wesel’e doğru güzel bir yürüyüşe çıkıyoruz. Rahat bir restoran bulmak için kasabada dolaşıyoruz. Ancak oraya yerleştirilen birçok güzel eşekten başka hiçbir şey bulamıyoruz.

Bu yüzden marinaya geri dönüyoruz (toplamda yaklaşık 10 km) ve orada liman manzaralı terasta oturup bir şeyler yiyoruz. Yemekler iyiydi ve sonra kendimizi biraz daha rahat ettirdiğimiz tekneye iniyoruz.

23 Mayıs 2019 Perşembe

Ralf ilk ayağa kalkan oluyor. Evde genellikle tam tersi olur ancak geceleri teknede çok iyi uyuyabilirim. Sıcacık bir kahvemiz var ve sabah 9:00 civarında mavi gökyüzü ve güneş ışığı ile başlıyoruz.

Öğlen saatlerinde de Bijland’a ulaşıyoruz. Dar bir araba yolu ve sol tarafta köprünün hemen arkasında bir benzin istasyonu var. Yanaşıyoruz ve dost canlısı bir Hollandalı olan benzin istasyonu görevlisi, demirleme ve yakıt ikmali konusunda bize yardımcı oluyor. Benzin istasyonunun gemisinde, Hollanda için hala ihtiyacımız olan uygun bir kart da buluyoruz.

Ardından çok büyük ve çok güzel olan gölde yolculuğumuz devam ediyor. Bijland limanında, bize koltuğumuzu tayin eden bir Alman olan liman şefi tarafından karşılandık.

Teknemizi bağladıktan sonra Tolkamer kasabasına doğru yürümeden önce biraz dinleneceğiz. Çok güzel gezinti yerinde bir cappuccino içip güzel havanın tadını çıkarırken, elimizde yumuşak bir dondurma ile evimize doğru yola çıkmadan önce.

24 Mayıs 2019 Cuma

Ralf yine ilk ayağa kalkan oluyor tuhaf bir şekilde. Ben yine daha uzun uyuyorum. Saat 7.45’te sakin bir kahve içiyoruz. Çizgilerden çıkana kadar 20 derece bulutlu olacak.

Kısa bir süre sonra yeniden Ren’e ulaşıyoruz, şimdi ticari taşımacılık yeniden hareket ediyor. Kısa bir mesafeden sonra Ren’in bölündüğü noktaya geliyoruz. Waal’a devam ediyoruz.

Nijmegen’e ulaşıyoruz ve Maas-Waal Kanalı üzerinden devam ediyoruz. Birkaç kilitten sonra Maas’a dönüp Cruigk ve Lingen’e bir göz atıyoruz. Başlangıçta “aman tanrım, birçok endüstri” diye düşünüyoruz. Ama ne kadar uzağa gidersek o kadar güzelleşir. Sonra orijinal rotamıza geri döner.

Boxmeer yat limanına demirledik ve yat kulübünden bisikletlerimizle Boxmeer’e doğru yola çıktık. Bisikletler gerçekten iyi çalışıyor. Kasabaya gitmek çok eğlenceli. Süpermarkette biraz alışveriş yapıyoruz, güzel yaya bölgesinden geçiyoruz ve sonra dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Limana vardığımızda yemekten sonra rahatlıkla akşamı sonlandırıyoruz.

25 Mayıs 2019 Cumartesi

Yolculuğumuz devam ediyor, manzara çok güzel ama arada her zaman bir sanayi bölgesi buluyoruz. Sıcaklıklar yükseliyor, böylece bir bikiniyle ön güverteye bile uzanabiliyorum.

Öğleden sonra Venlo’daki şehir limanına yanaşıyoruz. Kıyafetlerini değiştirip şehirde dolaşıyoruz. Güzel bir şehir ve meşgul. Tekneye döndükten sonra bir ceket daha alıp limanda yemek yemeye gidiyoruz. Ben yedek pirzola yerim, Ralf burger. İkisinin de tadı çok güzeldi.

Kısa bir sindirim yürüyüşü ve dondurmanın ardından tekneye geri dönüyoruz ve rahat bir şekilde akşamın solmasına izin veriyoruz. Şehir limanına rağmen çok sessiz olduğunu söylemeliyim.

26 Mayıs 2019 Pazar

Bugün hava bulutlu ve 13 °. Atmosfer zaten limanda kürekli teknede su topu oynanıyor. Bunu daha önce hiç görmedim.

Yolculuğumuz Meuse’de devam ediyor. İki kilitten sonra, saat 12.45’te Roermond’daki Nautilus limanına ulaşıyoruz. Yaya tırmanıcıya demirlemeliyiz, bize rıhtımımızı atayan liman başkanına gitmeliyiz.

Teknemizi demirledikten sonra, şehre girmeden önce bir şeyler atıştırırız. Çok güzel dükkanları olan güzel bir kasaba. Pazar meydanına gitmeden ve Brasserie Entrèe’de akşam yemeği yemeden önce, Avrupa’nın en büyüğü olan outlet merkezine de kısa bir yoldan gidiyoruz.

Image

Image

Image

27 Mayıs 2019 Pazartesi

Sabah 09: 00’da önce bir tersaneye yürüyerek birçok tekne aksesuarı ile mağazayı gezip ardından çıkışa doğru yürüyoruz.

Çıkış gerçekten çok büyük ve seçim de öyle. Öğleden sonra tam olarak geri dönüyoruz. Her saat başı güzel bir carillon sunan belediye binası ve carillon ile çarşı meydanında, Brasserie Entrèe’de tekrar oturuyor, bir bira daha yiyoruz ve bir şeyler yiyoruz.

Akşam 6:30 civarında tekneye geri döneceğiz. Alımlarımızı istifledikten sonra, bir sonraki durağımızı küçük bir atıştırmalık ve bir kadeh şarapla planlıyoruz. Kolay değil çünkü yarın yağmur yağması gerekiyor.

28 Mayıs 2019 Salı

Sabah birkaç küçük şey satın almak için tekrar kasabaya giriyoruz. Tekneye geri dönme zamanı.

Yağmur ağırlaştığında hafif gök gürültülü fırtına. Benzin istasyonuna geldiğimde maalesef bugün kapalıydı. Bu yüzden şiddetli yağmurda bir sonraki kilide gidiyoruz. Rıhtımdaki kilit bekçisine yanaşıp rapor veriyoruz. Bizi yeşil yapar ve içeri girebiliriz. Hala yağmur yağıyor ve şimdi profesyonel bir gemi beklemeliyiz. Önemli olan ıslanmamamız.

Kilitten çıkınca Comfortpark Wessem limanına gittik. Hala yağmur yağıyor. Liman başkanlığına kayıt olduktan sonra tekneye binmeden önce etrafa bir göz atıp biraz ısınırız.

Bir kahve ve tatlı bir şeyler var. Sonra bölgeyi bisikletlerimizle keşfetmek istiyoruz. Ralf yeni çanları her iki motosiklete de taktı ve bir değişiklik için tekrar yağmur yağmaya başladı.

17:00 gibi bisiklet turumuza başlayabiliriz, Wessem’e gidiyoruz, otoyolun yanındaki köprüden Maasbracht’a gidip geri dönüyoruz.

Tekneye geri döndüğümüzde Ralf yemeği hazırlıyor ve ardından sindirim yürüyüşü yapıyoruz. Liman tesisleri de dahil olmak üzere kamp alanı çok, çok güzel ve her şeyden önce temiz. Sıhhi tesis, kulüp binasının bir kat aşağısında. Duşa girdiğinizde, küçük bir çeşme ile doğrudan suya bakabilirsiniz.

29 Mayıs 2019 Çarşamba

Mavi bir gökyüzü ve 11 ° ile tekrar uzaklaşma zamanı. Önce tekrar benzin istasyonuna gidiyoruz ama maalesef şanssızız – sadece mazot var.

Bu yüzden Wessem-Neederwert kanalından Neederwert’e ve ardından Zuid-Willemsvaart’a doğru devam ediyoruz. O zamana kadar pastoral bir manzarada toplam 6 kilidimiz ve birkaç köprümüz var.

Saat 16:00’da ilk hareketli köprüye ulaşıyoruz. Suyun ortasında tekne adı, uzunluğu, genişliği ve taslağı ile kaydetmeye yaklaştığımız bir sütun var ve arabaların trafik ışığı kırmızıya dönüyor. Köprü açılıyor ve Wilhelmina Kanaal üzerinden devam edebiliriz. Bu yüzden beş köprüyü daha geçmeliyiz.

Beatrix Kanalı’na dönüyoruz – Eindhoven’a 6 km daha. Saat 18: 30’da 9 köprüyü daha geçtikten sonra “Eindhovense Yachtenverenigin Beatrix” limanına giriyoruz. Biz kulüp restoranına yanaşıp kayıt oluyoruz. Liman başkanlığıyla da görüşüyoruz.

Küçük ama şirin bir marinadır. Buradaki herkes çok arkadaş canlısı. Restoranda doğrudan bir şeyler de yeriz. Başlangıç ​​olarak pişmiş karidesleri paylaşıyoruz ve ana yemek olarak ikimizin de fıstık soslu tavuk madalyonları var. Her şeyin tadı çok lezzetliydi. Akşam yemeğinden sonra tekneye dönmeden önce küçük bir tur atıyoruz.

30 Mayıs 2019 Perşembe

Ralf tekrar ayağa kalkan ilk kişi oluyor. Hafif bulutlu ve 14 ° kahve içiyoruz.

Beatrix kanalından aşağıya geri gitmeli ve Wilhelmina kanalına geri dönmeliyiz. Ne yazık ki, bu o kadar da ilginç değil çünkü sadece düz çalışıyor.

Bir dizi sabit köprü, hareketli ve döner köprülerin yanı sıra kilitlerden (bugün yüzen direklerle bile bir kilit) sonra, Osterhout’taki Watersportverenigin Sluis I limanına ulaşıyoruz. Yoldan geçen kişiye yanaşıyoruz ve bize her şeyi anlatan liman başkanına gidiyoruz.

Tekneye geri döndüğümüzde, tahsis edilmiş alanımıza gidiyoruz ve tekneyi demirliyoruz. Akşam yemeğinden sonra tekrar teknemizde rahat etmeden önce kısa bir yürüyüşe çıkıyoruz.

31 Mayıs 2019 Cuma

Saat 10’dan kısa bir süre önce, kısa bir süre sonra ayrılıp Amertak’ta devam ettiğimiz Wilhelmina Kanaal’a doğru yola çıkma zamanı.

Biesbosch limanına ulaşıyoruz ve ilk yaptığımız şey teknemize yakıt ikmali yapmak. Liman çok güzel olduğu için buraya yerleşmeye karar veriyoruz.

Teknemizi demirledikten sonra liman başkanlığına gidip kayıt oluyoruz. İlk bakışta limanı / çevresini sevdiğimiz için 2 gece rezervasyon yapıyoruz. Tekneye geri döndüğümüzde bisikletlerimizi temizliyoruz ve bölgeyi biraz keşfediyoruz.

Limandan sokağa kısayol gitmek için küçük bir feribot bile var, ancak onu kendiniz kullanmanız gerekiyor. Limanda birçok tekne aksesuarı bulunan birçok yat merkezi bulunmaktadır. Orada dolaşmak ve orada ne olduğunu görmek eğlenceli.

Tekneye geri döndüğümüzde, ilk yaptığımız şey dinlenmek. Bu arada, bugün atıştırmalık olarak kibbeling vardı. Daha sonra bisiklet turuna yeniden başlıyoruz. Drimmelen köyünden, barajın dışına, tam su boyunca ve otlayan koyunların içinden geçer. Çok güzel bir rota.

Dönüşte evleri, küçük gölleri / su yolları ve Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla oldukça cennet gibi olan Drimmelen kasabasından biraz geçiyoruz. Toplamda yaklaşık 19 km sürdük. Akşam yemeği ile sona eriyor: Marinanın etrafındaki pek çok bardan biri olan “Het Witte Huis” de kaburga.

1 Haziran 2019 Cumartesi

Bugün yine devlet parlamentosu. Ralf ekmek almak için bisikletine biniyor ve ardından rahat bir kahve içiyoruz.

Güneşli bir 19 ° ‘de, birkaç kilometre sonra tabiatı koruma alanına dönene kadar Amer’den uzaklaşmanın zamanı geldi. Önümüzde küçük adalarla dolu kocaman bir göl alanı uzanıyor. Biesbosch Müzesi’ne gidip ilginç bir yer olan oraya demirliyoruz.

Devam etmeden önce gemiye geri döndüğümüzde bir şeyler yiyeceğiz. Doğa rezervi çok güzel – öngörülen hız 6 km / s – bazen çok fazla trafik. Ralf ayrıca omurganın altında sadece 50 cm su bulunan yerlerde derinliklere de dikkat etmek zorundadır.

Biesbosch limanımıza tekrar ulaşıyoruz. Akşam yemeğe gidiyoruz. Ralf balık yiyor ve ben de çok lezzetli patates kızartması (spagetti gibi) olan “otlu” Teksas tavuğu yiyorum. Sonunda, tekneye geri dönmeden önce yumuşak bir dondurma var.

2 Haziran 2019 Pazar

Kalktıktan sonra önce sakin bir kahve içiyoruz. Hava 21 ° de güneşli.

Biesbosch’daki limandan çıkıp, çok geniş bir nehir yatağı olan Amer’den devam ediyoruz. Ne kadar uzağa gidersek, su o kadar açık hale gelir. Sağa Dordtsche Kil’e dönüyoruz – bu su kütlesi tekrar daha dardır ve manzaradan da bir şeyler görebilirsiniz.

Ama yavaş yavaş o anda hangi suda olduğunuzun izini kaybedersiniz, bazen sağa, bazen sola -juhu. Manzara, Rotterdam çevresindeki büyük sanayi alanları, tekne için kendi küçük kızakları olan harika evler dışında çok güzel.

Bugün Gouda şehir limanına yanaşmak istiyoruz, bitirmek için bir karayolu köprüsünü geçmemiz gerekiyor. Maalesef çok geç kaldık. Ve böylece geri dönüp Watersportverenigung Gouda limanına demirliyoruz. Burada demirlemede yardım aldık.

Her şeyi yaptıktan sonra kasabaya yürüyeceğiz. Pazar meydanında bir bit pazarı vardı ve belediye binası kırmızı ve beyaz katlanır kepenkleri ile tek kelimeyle harika. Gölgeli bir yer arıyoruz ve birlikte pizza ve salata yiyoruz. Bu arada, bir grup pazar meydanında harika müzik çalıyor.

Akşam yemeğinden sonra rahatça akşamı sonlandırabileceğimiz tekneye geri dönüyoruz.

3 Haziran 2019 Pazartesi

Keyifli bir kahve içtikten sonra, saat 11: 05’te yola çıkma zamanı – liman müdürü veda ediyor.

Gouwe’a gidiyoruz. Çok güzel bir rotadır. Waddinxveen ve Boskoop – burada sakinlerin oturma odasından geçiyorsunuz, çok güzel ve pastoral. Güzergah üzerinde devasa seralar ve çiçek manzaraları var.

Alphen’deki birçok köprüden birinin ardından sola, Oude Rijn’e (Alter Rhein) dönüyoruz. Saat 15: 00’te Leiden’deki şehir limanına yanaşıyoruz. İlk yaptığımız şey, liman başkanlığına gitmeden önce etrafa bir göz atmak ve kayıt olmaktır (o tam da köprü evinde).

Her şey bittikten sonra bisikletlerimizi alıp oraya gidiyoruz. Yine bir dondurma var, sonra alışveriş yapmak için süpermarkete gidiyoruz – harika seçimler.

Küçük köprüler üzerinden tekrar tekrar tekneye geri dönüyoruz. Leiden’in ilk izlenimi çok güzel – sayısız köprüleriyle küçük Venedik gibi. Gemiye geri döndüğünde, Ralf yemek pişirmeye başlar. Tavuk, tereyağlı bezelye ve havuç var. Akşam yemeğinden sonra biraz temizlik yapıp akşamımızın tadını çıkarıyoruz.

Image

Image

Image

4 Haziran 2019 Salı

Bugün yine devlet parlamentosu. Saat 9: 30’da bisiklet turumuza Katwijk’e (orada ve yaklaşık 30 km geri) başlıyoruz.

Oraya vardığımızda, tuzlu havayı koklamak için gelgitlerdeki suya koşuyoruz. Yürüyüş yoluna bisikletle devam ediyoruz. Arada bir balık sandviçi var.

Bisiklet yolları çok iyi gelmiş ve güzel olan şey, bisikletçilerin her zaman geçiş hakkına sahip olmalarıdır. Çok sıradışı, ama bir şekilde sayısız bisikletçiye alışıyorsun.

Saat 14: 30’da Leiden’deki limana geri dönüyoruz. Biraz dinleniyoruz ve akşam 5:30 civarı kasabaya yemek yemeye gidiyoruz. Eskiden tramvayın geçtiği, yaklaşık 1 km uzunluğunda, çok eski ve ilginç bir cadde olan Haarlemmerstrasse’de yürüyoruz.

Sonunda tarihi gemileriyle eski limana rastlıyoruz – çok etkileyici. İskelede oturduğumuz güzel bir restoran buluyoruz. Fıstık ezmeli tavuk şişleri var. Güvercinler, ördekler ve kuzgunlar bizi ziyaret ediyor.

Saat 8.45’te tekneye geri dönüyoruz – sıcaklık 26 °. Güçlü bir fırtına yaklaşırken kendimizi rahat ettiriyoruz.

5 Haziran 2019 Çarşamba

Sabah 8: 30’da kahvaltı yapıyoruz – eyalet parlamentosu. Sonra pazara giriyoruz. Daha büyük, küçük ama güzel olduğunu hayal ettik. Öğlen saatlerinde tekneye dönmeden önce şehirde biraz dolaşıyoruz.

Öğleden sonra tekrar alışverişe çıkıyoruz ve ardından teknede yemek yapıyoruz. Hindi şişi, fırında patates ve otlu kuark var. Sonra komşumuz Gerlinde ve Peter ile biraz sohbet etmeden önce zarları biraz atıyoruz. 22:00 civarı yağmurlu şiddetli bir fırtına yaklaşıyor.

Leiden ile ilgili özet: Küçük sokakları, mağazaları ve bol suları, gelip gidebilecekleri bisikletçileri olan çok güzel bir şehir.

06.06.2019 Perşembe

Erken kalkıyoruz ve köprü bekçisine koşuyorum çünkü daha fazla elektrik jetonuna ihtiyacımız var. Tekneye geri döndüğümde, bir jeton atıyorum ve gemide yine elektrik var. Ama her nasılsa elektriğimiz bugün bizi rahatsız ediyor.

Önümüzde Alkmaar’a daha uzun bir mesafe olduğu için, sabah 8: 30’a kadar tekrar açılmayacağı için sabah 7: 45’te köprüden geçmek istedik. Ancak elektrik sorunu nedeniyle bu, planlarımızı bozdu. Öyleyse sakin olalım ve sabah 8: 30’a kadar bekleyelim.

İlk köprüye gidiyoruz, bu bizim için büyütülüyor – Leiden’den ayrılıyor ve Spanjaardsbrug’a biraz sonra ulaşıyoruz. Kayıt oldum ve cevap 3 dakika içinde açılacak.

15 dakika sonra hiçbir şey olmadı, tekrar aradım. Cevap: “Üzgünüm, size yanlış bilgi verdim, köprü sabah 9: 30’a kadar açılmıyor”. Bu yüzden yanaşıp bekleriz. Şimdi geçiş hakkı olan profesyonel bir gemi geliyor.

Köprü açıldığında profesyonel geminin arkasına iki tekne daha sürüyoruz. Öğleden kısa bir süre önce Hoofddorp ile Harlem arasındaki bir sonraki kaldırma köprüsüne ulaşıyoruz – kuvvetli bir rüzgar var ve 30 dakika beklememiz gerekiyor.

Birkaç metrede bir köprü olan Haarlem’den geçmek zorundayız – ama iyi geçebiliriz. Çok güzel evleri olan çok güzel bir şehir.

13: 30’da Sluise 17’ye varıyoruz. Kilit görevlisine gidip ödeme yapmalıyım, önceden hiçbir şey olmuyor. Yaklaşık ½ m’lik kilit neredeyse hiç fark edilmiyor ve arkasında bir kaldırma köprüsü var.

Hollandalı ayakkabılarını bizim için tutan çok hoş bir kilit görevlisi ile çok küçük 18 kilidine ulaşıyoruz. Ralf para atıyor ve kilit görevlisi bizimle Almanca güzel bir sohbet başlatıyor.

Daha fazla köprüden sonra kanala devam ediyoruz ve akşam 5: 50’de nihayet Alkmaar’a ulaşıyoruz. Liman bürosunu bir iskele için arıyorum. Liman müdürü bize şehir merkezinde, polisin hemen önünde bir yer tahsis ediyor. İskelemize gelmeden önce iki köprüyü geçmemiz gerekiyor.

İlk defa önümüzde tekneyi demirlememiz gereken yunuslar var. Ama her şey çalışıyor. Kasabaya yemek yemeye gidiyoruz. Hamburgerler var. İkimiz de kırıldığımız için, yemekten sonra doğruca tekneye geri dönüyoruz. Ralf hala elektriği koyuyor ve bu hemen çalışmıyor. Sigortaları kontrol ettikten sonra başka bir sütun deniyor ve çalışıyor.

Ancak yan kapıdaki denizci, her ne sebeple olursa olsun bundan hoşlanmadı ve hatta küstahlaşmaya başladı. Akşamın rahat bitmesine izin veriyoruz.

7 Haziran 2019 Cuma

Bugün yine devlet parlamentosu. Sabah 9: 00’dan kısa bir süre sonra, ödeme işlemleri hakkında soru sormak için liman başkanını aradım. 5-10 dakika içinde bizimle olacağını söylüyor.

20 dakika sonra gelmeyince Alkmaar peynir pazarına gidiyoruz. Bu pazar Waagplein’de – su kenarında büyük bir meydan – harika bir manzara. Burada 25 kg’lık çarklar şeklinde toplam 30 ton peynir, sağlanan bardak altlıkları üzerine istiflendi. Her şey bir mikrofon aracılığıyla Almanca olarak iletildi ve açıklandı.

Somunlar alıcılar tarafından kontrol edildikten sonra satın alınır. Uygun kostümdeki iki hamal, satılan peyniri omuzlarında, her biri 25 kg ağırlığında 8 peynir tekerleği olan bir tür arabada taşır. Her şey her zaman hızlı bir tempoda gerçekleşir ve tüm kareye yayılır. Avrupa’nın en büyük peynir pazarında bu gösteriyi izlemek büyüleyici. Tabi buraya peynir de getirdik.

Artık her şeyi gördüğümüze göre, bitişik caddelerden geçiyoruz, çünkü burada bir pazar da var. Balık, peynir, çiçekler, hediyelik eşyalar, vs. ikram ediliyor.Tatlı olarak çok ama çok lezzetli ringa börekleri ve elmalı gözleme topları yeriz.

Yeterince gördüğümüzde önce tekneye geri dönüyor ve biraz dinleniyoruz.

Saat 15: 30’da tekrar şehirde başlıyoruz ve çok güzel alışveriş caddelerinde dolaşıyoruz. Liman başkanlığına gittik ve rıhtımımızın parasını ödedik.

Küçük bir bar arıyoruz, bir bira içiyoruz ve yağmurun durmasını bekliyoruz. Biraz daha alışveriş yapacağız. Teknemizde sosis, peynir, zeytin ve şarapla kendimizi rahat ettirip ertesi günümüzü planlıyoruz. Ara sıra yağmurlar ve fırtınalar yağar.

Yine, benim sonucum: Alkmaar çok güzel bir şehir, birçok harika bina, peynir pazarı, birçok dükkan ve yine – başka türlü olabilir – birçok bisikletle.

8 Haziran 2019 Cumartesi

Hava iyi olmadığı için Alkmaar’da bir gün daha kalmaya karar veriyoruz.

Yağmur biraz dindikten sonra şehre doğru yürüyoruz. Pazar ama kötü hava nedeniyle meşgul değil.

Liman başkanlığına bir gün için tekrar ödeme yapıyoruz. Sonra küçük bir alışveriş yaptığımız jumbo’da mola vererek tekneye geri dönüyoruz. Hava ve fırtına lanetlendi ……… ve Ralf, saat 15: 00’ten itibaren güçlü bir fırtına duyurulduğu için tekneyi ek olarak emniyete alıyor.

Yine de, tekrar Neustadt’a, oradan da eski şehre geri döndük. Markette jumbo için çilek ve krema alıyoruz – gerçekten fırtınalı.

Teknede taze çilek ve krema ile sıcak waffle var. Daha sonra Ralf aşçıları, tadı yine lezzetli olan chili con carne var. Temizledikten sonra ertesi günümüzü planlıyoruz. Fırtına yavaş yavaş azalıyor.

9 Haziran 2019 Pazar

Sabah 8:00 de kahvaltı yapıyoruz ve 9:00 a.m. yola çıkma zamanı. Alkmadermeer’e devam etmeden önce Alkersloot’ta yeniden yakıt ikmali yapıyoruz.

Saat 11: 00’de Zaanstand’daki çift köprünün (Princes Amaliabrug + Beatrixbrug) önünde beklemeliyiz. Çok sayıda yel değirmeninin ve çok sayıda turistin bulunduğu Zaanseschans bölgesinden geçiyoruz – rotanın çok güzel bir kısmı.

Amsterdam’a ulaşıyoruz, ancak onu sadece deniz kenarından görebiliyoruz. Markermeer üzerinden devam ediyor. Üzerinden geçmek nispeten sakin ve rahattır.

Sonra Edam’daki limana ulaşacağız ve şansımızla oraya yerleşeceğiz. Bir telefon görüşmesine göre liman başkanıyla buluştuğumuz köprü evine yürüyoruz. Maalesef durum böyle değil. Bu yüzden lido’ya geri dönüyoruz ve burada bilgi alıyoruz. Duş / tuvalet ile her şey yolunda gider.

Daha sonra yemek için “Strandbad” restoranına gider. Tadı oldukça güzel olan berlam balığı var. Önümüzde açık deniz manzarasıyla oturuyoruz. Manzara süper güzel. Kısa bir sindirim yürüyüşünden sonra tekneye geri dönüyoruz, bir çay daha içiyoruz ve kendimizi rahat ettiriyoruz.

10 Haziran 2019 Pazartesi

Bugün eyalet parlamentosu. O gece iyi uyuyamadım, sallanan bir tekne ve bir fırtına. Sabah 9:00’da bisiklet turumuza başlamadan önce sakin bir kahve içiyoruz.

Önce Edam’a gidiyor – güzel binalar, ama çok büyük değil. Gün ışığında ve rüzgarda Volendam’a devam ettikten sonra sahil boyunca dolaşıyoruz. Teknede balık yiyoruz, bir şeyler içiyoruz, bir hatıra alıyoruz ve serin akşamlar için büyük sıcak çoraplar alıyoruz. Çok güzel bir kasaba, ama pek çok turistin olduğu – ki biz bunu pek sevmiyoruz.

Saat 14.45 civarında, krema ve çilekli waffle ve kahve içeceğimiz tekneye dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Akşam yemeğinden sonra, akşamı yavaş bir zar atarak bitirmeden önce sindirim sistemi yürüyüşü yapıyoruz.

11 Haziran 2019 Salı

Yine Markermeer üzerinden biraz geçmemiz gerekiyor. Saat 11:00 civarı Zuider Sluis 19’a varıyoruz. Atıştırıyor. Dışarı çıkıp kayıt olmalıyım. Bekleriz, hiçbir şey olmaz. Kilit evine koşuyorum – görülecek kimse yok. Birine kilidin çalışıp çalışmadığını soruyorum, ancak Ralf beni arayıp kilidin hazırlandığını söylüyor – evet. İçeri giriyoruz ve yokuş aşağı gidiyor – burada bir ip asılı ve sadece kilit kancamızı takmam gerekiyor (yükseklik yaklaşık 4 m).

Şimdi daha sakin sulara geri döndü. Hoge Vaart kanalına yelken açıyoruz ve neredeyse yalnızız. Kanal, her iki tarafı da yeşil olan bir peyzajın içinden geçiyor.

Devam etmeden önce öğle vakti birkaç dakika iskeleye demirliyoruz. Bu kanalın çok sıkıcı olduğunu görüyoruz. Kanaldan Veluwemeer’e bugünkü son kilidimize varıyoruz.

Şimdi Veluvermeer’dayız. Molecaten, Biddinghuizen liman tesisinde demirliyoruz ve liman başkanını arıyoruz. Bir süre sonra onu bulduk ve yemek yemeye çıkmadan önce tekrar işaretlememiz gerekiyor.

Bu liman bir çeşit merkez park ve çok güzel, özellikle sıhhi tesisler çok temiz. Yemekler, fıstık soslu tavuk şiş ve patates kızartması – tadı çok lezzetli. Akşam yemeğinden sonra birçok küçük ev ve küçük göllerin bulunduğu komplekste biraz yürüyoruz ki bu da çok güzel.

12 Haziran 2019 Çarşamba

Ralf sabah 8: 30’da kalkar ve biraz atış almaya gider. Her zaman olduğu gibi, keyifli bir kahvemiz var.

Yolculuğumuz Veluweermeer ve Drontermeer üzerinden kuzeye doğru devam ediyor. Elburg’da yine çiselemeye başlıyor. Bugün rota çok güzel çünkü ülkeden de bir şeyler görebilirsiniz. Güzel marinalardan da geçiyoruz.

Öğlen saatlerinde Sluis Roggebot 21’e ulaşırız ve doğruca oraya gidebiliriz. Ancak bu öyle bir konumdadır ki yukarı mı aşağı mı gittiğini tam olarak görmek mümkün değildir.

Yolculuğumuz devam ediyor ve daha şiddetli yağmur yağmaya başlıyor. Saat 14: 00’de IJssel’e ve bir saat sonra bugünkü hedefimiz olan Kampen de Buitenhafen limanına ulaşıyoruz. Küçük şirin bir liman.

Elektriği açıp açtıktan sonra yoğun bir şekilde yağmur yağmaya başlıyor. Ama sıcak ve kuru bir yerde oturuyoruz. Yağmur dindiğinde liman başkanlığına gidip ücretimizi ödüyoruz ve kasabaya doğru yürüyoruz, diğer şeylerin yanı sıra yine biraz alışveriş yapmamız gerekiyor.

Güneş artık bulutlarla değişiyor. Akşam 6 gibi tekneye geri döndük ve Ralf bugün akşam yemeği hazırlıyor: pirzola, salata ve ekmek var. Yemekten sonra akşamın rahatça solmasına izin veriyoruz.

Image

Image

Image

13 Haziran 2019 Perşembe

Bugün 1. evlilik yıldönümümüz ve rahat bir kahvaltı yapıyoruz. Hava değiştiği için bugün devam etmeye karar veriyoruz.

Öyleyse sabah 9: 00’da atılmanın zamanı geldi. Burada hava daha güzel göründüğü ve hatta güneş çıktığı için Deventer’e doğru gidiyoruz. Manzara çok güzel, her şeyden önce çeşitlidir. Bugün yine karşıdan gelen biraz trafik var.

Saat 15: 30’da Deventer’a varıyoruz ve Passantensteiger’deki Zeil & Motorbootvereniging’e demirliyoruz. Liman sorumlusu tarafından rıhtımımızın tahsis edildiği “Grande Cafe Windkracht 7” ye doğru yürüyoruz. Fırtınaya rağmen, Ralf teknemizi güvenli bir şekilde kutuya doğru manevra etmeyi başarır. Liman başkanı da demirlemede bize yardımcı oluyor.

Her şeyi bağladıktan sonra kafeye gidip bir bira içip ücretimizi ödüyoruz. Tekneye döndükten sonra tekrar fırtına ve yağmur yağmaya başlar.

Akşam teraslı ve liman manzaralı küçük şirin bir restorana gidiyoruz. Güneş parlarken dışarıda oturuyoruz ve orada mantarlı / otlu ve peynirli gratenli şnitzel – her şey taze yapılmış. Tadı çok güzel. İşimiz bitmeden hemen önce, tekrar yoğun bir şekilde yağmur yağmaya başlıyor. Teknemize dönmeden önce restorana kaçıyor, bir şeyler içip kendimizi rahat ettiriyoruz.

14 Haziran 2019 Cuma

Bugün yine devlet parlamentosu. Sabah 8: 00’de kalkıp yavaşça kahve içiyoruz.

Sabah 10.00’da marinadan şehre doğru “Fietler” ile başlıyoruz. Bu bisikletler çok iyi çalışıyor, ancak bunlara alışmanız gerekiyor çünkü sadece bir coaster freni var ve tamamen düz bir seleye oturuyorsunuz.

Şehirde bisikletlerimiz için park yeri arıyoruz. Daha sonra bazıları şemsiye ve balonlarla süslenmiş güzel caddelerde yürüyoruz. Harika cephelere sahip çok sayıda güzel dükkan var ve pazar yine havalı. Öncelikle çok lezzetli bir balık var.

İlerliyoruz ve yine yağmur yağmaya başlıyor ama gökyüzü yükseliyor ve güneş çıkıyor. Artık yağmur durduğuna göre, Ralf için bir porsiyon kibbeling ve benim için bir porsiyon karides var. İkisi de yine çok lezzetli. Sonunda en eski fırın olan Koekwinkel’de bir kapuçino var.

Dönüş yolculuğumuza başlamadan önce Lebuinuskerk Grote’una bir göz atalım. Kocaman bir kilise, ancak “tantana” olmadan. Yemekli etkinlikler bile burada gerçekleşir.

Şans eseri limana giderken bir de saçımı kesen bir kuaför buldum.

Biraz dinlendikten sonra restorana gidip bir bira daha içip akşam 7.30 sıralarında tekneye dönüyoruz, bir şeyler atıştırıyoruz ve kendimizi rahat ettiriyoruz.

15 Haziran 2019 Cumartesi

IJssel boyunca manzara çok çeşitlidir. Nehir bazen nispeten dardır, bazen çok geniştir ve hepsinden önemlisi birçok kıvrımı vardır.

896.5 km’de sola, çeşitli marinaların bulunduğu dev bir göl manzarası olan Rhederlaag’a dönüyoruz. Marina de Verstall’a gitmek istedik ama orada rıhtımları önceden ayırtmanız gerektiğini düşünüyorlar. Öyleyse devam edelim.

Ti’Eiland marinasını ararım ve orada otururuz. Teknemizi demirliyoruz ve liman ücretimizi ödemek için liman bürosuna çıkıyoruz. Ama orada, bugün sitede bir plaj festivali olacağı ve biraz gürültülü olabileceği için hiçbir şey ödememize gerek olmadığını düşünüyorlar. Ralf kahvehaneye bir şey koymak istiyor ama yapılacak bir şey yok: kızlar bizden para istemiyor.

Tekneye dönüyoruz ve dinleniyoruz, müzik harika. Akşam yemeğe çıkıyoruz. Ralf karışık ızgara yiyor ve ben de fıstık soslu şiş yapıyorum. Gıda iyiydi, servis korkunç. Öğle yemeğinden sonra 1 yıllık teknemizi kızarttığımız limana geri dönüyoruz. Teknemizden görebileceğimiz harika müzik ve lazer şovunun tadını çıkarıyoruz. Tam olarak 00: 00’da müzik durur – sanki fiş çekilmiş gibi ve ranzaya gidiyoruz.

16 Haziran 2019 Pazar

IJssel’den ayrılıp Pannerdensch Kanalı’na devam ediyoruz.

Saat 13: 00’de Niederrijn / Pannerdenschkanaal haliçiyle buluşup Bovenrijn’e doğru devam ediyoruz. De Bijland girişine ulaşıyoruz ve koltuğumuza ayrılıyoruz.

Teknemizi demirledikten sonra liman bürosuna gidip ücretimizi ödüyoruz, bisikletlerimizi tekneden indirip oraya doğru yola çıkıyoruz.

Yine biraz yumuşak dondurma yiyip alışverişe gideceğiz. Ralf akşam yemeğini hazırlamadan önce teknede biraz dinleniyoruz. Patates kızartması / siyah muhallebi / yumurta ve salata var. Akşam yemeğinden sonra bisikletlerimize geri dönüyor ve 15km kadar gölün etrafında tekrar dolaşıyoruz.

Hava çok güzel. Tekneye döndüğümüzde ranzaya oturup ranzaya gitmeden önce komşularımızla sohbet ediyoruz.

17 Haziran 2019 Pazartesi

Bugün eyalet parlamentosu. Kaputu önden ve arkadan açabiliriz, o kadar sıcak.

Sabah 10: 30’da bisiklet turumuza güneş ışığı ve hafif bulutlarla başlıyoruz: Tolkamer – Spijk – Elten-D – Herwen -Aerdt – Pannerden -Tolkamar. Toplam 40 km. Hava harika – güneş ve küçük bulutlar. Çok güzel bir manzaradan geçiyor. Son olarak, restoran / brasserie de Swaeneblom’da kremalı elmalı turta ve bir fincan çay var. Pasta çok iyiydi ve ev yapımı.

Öğleden sonra tekrar limana varıyoruz ve ön güvertede biraz dinleniyoruz. Daha sonra yemeği Ralf yapar ve orada tavuk budu ve domates vardır. Yine tadı çok lezzetliydi. Her zaman olduğu gibi, akşamın rahatça geçip gitmesine izin veriyoruz.

18 Haziran 2019 Salı

Bugün başka bir eyalet parlamentosu. Maarkermeer’deki pervanemize hafifçe dokunduğumuzdan (deniz fenerinin yanındaki bir noktada – ki bu maalesef Navionics programında gösterilmemiştir), Ralf tersaneye gider ve eski, hala işlevsel olan pervanemizin takılıp takılamayacağını sorar.

Bu sorun değil. Bir telefon alıyoruz ve saat 10’da kayma alanında olmamız gerekiyor. Liman başkanının kendisi bizi sudan çıkarır. Çok kolay – tekneden inmemize bile gerek yok. Ralf sadece hidrolik treylerin ortasına sürmek zorundadır ve yukarı çıkar.

Tersaneye sürüldük ve saat 10: 25’te pervane değiştirildi. Sonra kızağa geri dönüyoruz ve yolculuğumuza devam edebiliriz.

Rıhtıma gitmeden önce yakıt dolduruyoruz ve her şeyi tekrar düzene koyduktan sonra bisikletlerimize oturuyoruz. Kordona geri dönmeden önce gezinti yerine gidiyor, bir şeyler içip alışverişe çıkıyoruz.

Bugün köfte ve hindiba salatası var. Akşam yemeğinden sonra, akşam 7:15 civarı, tekneyi tekrar göle çıkarıyoruz ve oraya demirliyoruz. Hava bulutlu ve 26 derece. Ama burada gölde ve ön güvertede yatmak çok hoş. Saat 21:30 civarında rıhtıma dönüyoruz.

19 Haziran 2019 Çarşamba

Ren nehrinde devam ediyoruz, ticari gemicilik tarafında çok hareketlilik var. Bu arada, bugün ilk kez gidebiliriz. Ama maalesef önümüzde karardı ve teknemizi tekrar kapattım.

Saat 13:30’da liman tesisi Verbandsverein Yachtclub Wesel eV’ye 816.5 km’de ulaşıyoruz ve yeniden bağlama için yardım alıyoruz.

Bir saat sonra bir fırtına yaklaşıyor, şiddetli değil ama arada bir yağmur yağıyor. Mola veriyoruz ve bir kahveden sonra yürüyüşe çıkıyoruz.

Harika bir sörf ve yüzme gölü keşfediyoruz: Auesee. Ne yazık ki, buraya tekneyle ulaşılamıyor. Biraz daha yemek yemek için dışarı çıkıyoruz ve yağmur, fırtına ve fırtınadan hemen önce teknemize biniyoruz.

20 Haziran 2019 Perşembe

Bugün bir sonraki durağımızı Krefeld’de yapmak istiyoruz. Ama yine yağmur yağmaya başlar. Bu yüzden devam etmeye karar verdik, çünkü tüm rota birçok sektörde oldukça monoton.

Saat 16: 15’te Köln şehir limanına doğru yola çıkıyoruz. Liman, vinç yapıları ile güzeldir. Yağmur dinlendi ve sadece biraz çiseliyor. Kayıt yaptırmak ve ücretimizi ödemek için liman başkanlığına gidip liman başkanlığına gidiyoruz. O çok iyi ve bize her şeyi açıklıyor.

Sonra eski şehre giriyoruz. Katedralin yanındaki “FRÜH” bira fabrikasında mola veriyoruz. Saat 20:30 gibi tekneye geri döndük ve bugün ikimiz de çok yorgun olduğumuz için erkenden yatağımıza gidiyoruz.

21 Haziran 2019 Cuma

Bugün yine devlet parlamentosu. Prömiyer yaptık ve uzun süre uyuduk ve sabah 9: 30’da sakin bir kahvaltı yaptık.

Saat 11: 00’de şehre doğru yola çıkıyoruz. İlk durağımız Marina Olbermann GmbH, teknelerin ve her türlü tekne aksesuarlarının bulunduğu büyük bir dükkan, sonraki durağımız Çikolata Müzesi, ardından tekneye geri dönüp dinleniyoruz.

Sonra tekrar şehre doğru başlıyoruz ve katedrali ziyaret ediyoruz. Sonuç olarak yine Ralf’in bir parça domuz eti yediği ve benim ızgara sosis yediğim “FRÜH” bira fabrikası var. Birkaç Kölsch’ten sonra kendimizi biraz daha rahat ettirdiğimiz tekneye geri dönüyoruz.

Akşam 22:00 civarı, herkes için dondurma getiren arkadaşımız Uwe’den bir kez daha ziyaret ediyoruz – lezzetli. Uwe bize veda etmeden önce biraz sohbet ediyoruz ve ardından ranzaya geçiyoruz.

22 Haziran 2019 Cumartesi

Bugün yine limandaki benzin istasyonuna gidip teknemizi dolduruyoruz.

Ren Nehri üzerinde devam ediyoruz ve 585.7 km’de Lahn’a dalıyoruz.

Öğleden sonra 2 civarında, Lahn’daki ilk kilidimize geldik. Kilit bekçisi bize Lahn hakkında biraz bilgi verir ve bizi bir sonraki kilide bildirir. Kilit burada çok rahat.

126.8 km’de Kutschers Yat Limanı’na demirliyoruz. Giriş çok dardır. Karavan yerleri olan küçük ve şirin bir liman, ancak her şey çok temiz.

Teknemizi demirledikten sonra kıyafetlerimizi değiştirip çok yakın olan ALDI mağazasına yürüyoruz. Alışverişimizi tekneye geri götürüyoruz ve ardından Yugoslavya’yı görmek için şehre yürüyoruz. Yemekler çok iyiydi. Daha sonra geri dönüyoruz ve akşamın rahat bitmesine izin veriyoruz.

Image

Image

Image

23 Haziran 2019 Pazar

Saat 9:00’da kahve içiyoruz ve sonra tekrar bırakma zamanı.

122.4 km’de bir sonraki kilide geliyoruz. Kilit bekçisini aradım ve bana bir yolcu gemisinin geldiğini söyledi, tabii ki geçiş hakkı var. Önce bunu yukarı atmalı, sonra tekrar indirmeli ve sonra 12.30’a kadar öğle yemeği yemelidir. Grrrrrrrr, biz kilitlemek isteyen tekneleriz.

Küçük bir iskeleye demirliyoruz ki bu ideal değil ama işe yarıyor. Yolcu gemisi dışarı çıkıyor ve görünce, aniden kanal panosu yeşile dönüyor. Öyleyse hızlıca tekrar başlayalım. Ama birbirimizi unutmadan önce, başka bir motorlu tekne arkadan geliyor ve önümüzdeki kilide giriyor – çok sportmenlik dışı.

Sonraki iki kilitten sonra kilit sırasında bizi kızdıran ve bu kilitte beklerken demirleyecek yer bırakmayan özel dostumuzla tekrar karşılaşıyoruz. Bu yüzden su birikintisi yapmalı ve tahta yeşile dönene kadar beklemeliyiz.

Şimdi Ralf onu solluyor ve önündeki kilide giriyor, ki şikayet etmeden izin veriyor – burada su odaya aşırı derecede fışkırıyor – ve muhtemelen korkmuştu.

Son kilitlememizden sonra, bir demirleme için Laurenburger Bootsclub eV’yi arıyoruz. 2. başkan bize doğrudan fairway üzerinde bir koltuk atar. İskele tam olarak ideal değil, ancak tuvaletsiz ve duşsuz bir gece için çalışıyor.

Biraz daha sohbet ettikten sonra snack barda bir şeyler içmeye devam ediyoruz. Tekneye döndüğümüzde, Ralf benzin tenekelerini depoya boşaltır ve tenekeleri doldurmak için küçük bir araba ile benzin istasyonuna doğru yürürüz. Tekneye döndükten sonra akşam yemeğinden sonra kendimizi rahat ettiriyoruz ve sonra ranzaya gidiyoruz.

24 Haziran 2019 Pazartesi

Sabah 9: 50’de yola çıkma zamanı ve dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Yine bazı kilitlerden geçmemiz gerekiyor. Kilit bekçilerinden birini aradığımızda, şu anda tembellik yaptığı ve öğlen 12: 30’a kadar olacağı cevabını alıyoruz. Bu yüzden, iniş aşamasının olmaması nedeniyle, tekrar su üzerinde birikip beklemek zorundayız.

Son kilitlenmeden sonra Kutschers Marina’da tekrar demirlemeye karar verdik. Bu rotadaki tek makul ve iyi marinadır.

Teknemizi bağlayıp biraz dinleniyoruz. Tesis içerisinde soğuk sulu duş olduğu için 31 ° sıcaklıkta bize geliyor.

Saat 16:30 civarında şehre doğru yavaş bir yürüyüşe çıkıyoruz ve akşam yemeği için Hırvatlara gidiyoruz. Ralf için bir hırsız şiş ve benim için bir çingene şiş var. İkisi de yine lezzetli oldu. Gemiye geri döndüğümüzde, akşamın rahatça solmasına izin vermeden önce hemen tekrar güzel bir soğuk duş alıyoruz.

Salı, 25 Haziran 2019

Sabah 7: 00’de kalkarız. Bugün Lohner’larda kahvaltı yapmaya karar verdik. Sonra tekneye dönüyoruz ve biraz sonra hatları çözüyoruz.

Bugün dört kilitten geçiyoruz ve sonra tekrar Ren Nehri’ne devam ediyoruz. Sonuç olarak, Lahn’ın oldukça güzel olduğu söylenmelidir, ancak maalesef marinalar o kadar ideal değil. 585.7 km’de Rüdesheimer Yachtclub eV’de duruyoruz.

Teknemizi demirliyoruz ve ilk yaptığımız şey iskelede soğuk bir duş almak, çünkü bugün hava çok sıcak.

Akşam Rüdesheim’a yürüyoruz ve geri dönüyoruz (yaklaşık 5 km). 21:15 civarı tekneye geri dönüyoruz, sadece biz değil sivrisinekler de. Yanımızda bir Autan’ımız yok – son birkaç haftadır buna da ihtiyacımız olmadı. Yatağa gitmeden önce başka bir soğuk duş daha var ki bu tam olarak soğumuyor.

26 Haziran 2019 Çarşamba

Bugün eve doğru devam ediyoruz – Oppenheim’da ve Eicher Gölü’nde yakıt ikmali yapmak için bir mola.

Sonuç

Özetle, Kuzey Burnumuzun her şeyi harika atlattığı yağmur ve fırtınaya rağmen bu turun çok güzel geçtiğini söylemeliyim. Hollanda şiddetle tavsiye edilir, bir sonraki Hollanda turlarımızdan birini -Friesland- tekrar planlayacağız. Kilitlerin ve köprülerin üzerinden veya altından sürmek de çok kolaydır. Sadece Ren Nehri’nin de güzel olduğunu söyleyebilirim, ancak maalesef kilitleri yok – bu benim için şu anda biraz sıkıcı.

Teknemizle ilgili bir başka sonuç ise şu ana kadar Yachtline 29’u seçtiğimiz için hiç pişmanlık duymuyoruz. Teknemiz kışlık depoda Kürnach’a geri dönüyor ve ilkbaharda suya geri konulduğunda yeni gibi görünüyor, çünkü onu da Oechsner firması tarafından temizlettiriyoruz – şiddetle tavsiye edilir.