Deneyim raporu SRX30 -YACHTLINE-: Hollanda / Hırvatistan

Seyahat bilgileri
  • Tekne: SRX30 -YACHTLINE-
  • Motor: Volvo Penta V6 280 HP benzinli motor
  • Yelken alanı: Hollanda ve Hırvatistan
  • Mürettebat: 2-6 kişi
  • Tekne deneyimi: deneyimli
görüntü

13 Mayıs 2020’de, zorlu korona durumuna rağmen Kürnach’ta yeni teknemiz Öchsner SRX30 Yachtline’ı devraldık. Yeni teknenin eğitimi mükemmeldi ve su sporları ile ilgili uzun yıllara dayanan deneyime rağmen, hala öğreniyorsunuz.

Plüton’umuzu anavatanımıza transfer ettikten sonra, bir hafta sonra Emmerich’te denize indirildi ve oradan Ren, Maas-Waal Kanalı ve Maas üzerinden yeni ana limanımız olan “Plasmolen” e transfer edildi. Kayma, römorkla mükemmel bir şekilde çalıştı. Tüm yapı çok iyi düşünülmüş ve römork tekneye mükemmel bir şekilde uyuyor.

görüntü

görüntü

görüntü

Önümüzdeki birkaç hafta Plüton’umuzu kurduk ve birkaç hafta sonunu bunun üzerinde geçirdik. Teknenin boşluğuna ve manevra kabiliyetine çok şaşırdık ve çok çabuk yerleştik.

Hırvatistan’a kilitlenmeden sonra

Haziran ortasında, hükümet tecavüzü kaldırdı ve Haziran sonunda Hırvatistan’daki Porec’e gittik. 3.5 t tabancalı geçiş mükemmel çalıştı. Römork çok iyi yolda ve size güvenli bir sürüş deneyimi sunuyor.

Porec’teki tatil evimize taşındık ve önümüzdeki 14 gün içinde Porec, Vrsar ve Limski Kanalı çevresindeki tüm bölgeyi yıldız şeklinde keşfettik. 4 HP dıştan takma motora sahip şişme bot, öne çıkan bir özellik olarak ortaya çıktı. Koylarda demirleyip lastik botla karaya çıkabilir veya bölgeyi keşfedebiliriz. 14 günde hava çok güzeldi ve iki gün dışında nispeten sakin bir denizimiz vardı.

görüntü

Arada su kayağına gittik ya da teknenin arkasındaki lastikleri kullandık. Su kayağı asistanı çok yardımcı oldu. Bir hız sabitleyicide olduğu gibi hızı önceden seçmek için kullanabilirsiniz ve gerisi neredeyse kendi kendine yapılır.

Akşam birkaç kez yunusları izlemek için denize açtık. Bu deniz memelilerini vahşi doğada bu kadar yakın görmek heyecan verici bir duygu. Bazen aynı anda birkaç yunus gördük ve nispeten tekneye yaklaştılar.

görüntü

görüntü

görüntü

Limski Kanalı mutlak bir zorunluluktur. Vrsar yakınlarında, karadan yaklaşık 12 km içeriye giden dar bir koydur. Kanalın her iki yanında dik dağlar yükselir ve kendinizi İskandinavya’daymış gibi hissettirir. Bu “fiyort” un sonunda bir iskeleye veya şamandıralara demirleyebilir ve iki güzel restoranda yemek yemeye gidebilirsiniz. Burada da yunuslar gördük.


görüntü


görüntü

İki hafta çok çabuk geçiyor

Eve döndüğünden daha erken yerleşmezsin. Münih yakınlarında dönüş yolunda şiddetli yağmur bizi şaşırttı. Otoyol 10 cm’ye kadar kısmen su altındaydı. Teknenin içeriden tamamen kuru kalmasıyla bu muson yağmurunu uygun bir hızda geçtik. Kapüşon tam oturacak şekilde yapılmıştır ve% 100 sıkıdır.

Tatilimizden bir hafta sonra yat hattımızı Hollanda’ya, ana limanımız olan “Plasmolen” e getirdik. Burada yaz boyunca Meuse, Ren nehri ve IJssel boyunca birçok gezi yaptık. Geceyi çeşitli marinalarda demirledik ve geçirdik. Ancak ana limanımıza vardığımızda her zaman mutlu oluruz. Burada kendimizi rahat hissediyoruz ve liman birçok restoranıyla harika bir atmosfer sunuyor. Akşamları her zaman bir kadeh şarap eşliğinde liman sinemasının tadını çıkarıyoruz.

görüntü

Sonuç:

BGS Marin SRX30 Yat Hattımız ile doğru kararı verdik. Muazzam miktarda alan ve iyi düşünülmüş teknoloji mükemmel. Açık denizde seyir özellikleri çok iyidir ve sert su tekne için sorun teşkil etmez.

Motoru ve tüketimi kesinlikle belirtmeliyiz! 280 hp gücündeki Volvo Penta, tekneyi çok kısa sürede uçağa getiriyor ve çok ekonomik. Hiç bu kadar düşük yakıt tüketimine sahip bir teknemiz olmadı ve bu motoru şiddetle tavsiye edebiliriz.

Sonuç olarak, SRX30’umuzdan çok memnunuz ve onu tekrar tekrar seçeriz. Tüm Öchsner ekibinin başarılarının devamını dileriz.

Pluto ekibiniz